Heinäkuussa helle jatkui ja oli aivan ennätys kuuma! Edelleen vietimme päivät ulkosalla, puistoissa tai rannalla lököillen. Kävimme myös veneilemässä sekä Suomenlinnassa ja Korkeasaaressa.
Elokuussakin riitti lämpöä ja aurinkoa. Olimme viikon Lappeenrannassa mökillä rentoutumassa ja Lasse pelaamassa jalkapalloa nurmiturnauksessa. Kaapo teki lisää hampaita, muutti omaan huoneeseen ja oppi kävelemään! Viikonloppuaamuisin olin täynnä energiaa ja kävimme paljon naapuri kirppis Valtterissa. Kävimme myös Haltialan maatilalla ihmettelemässä ja ruokkimassa eläimiä, äitini koirat olivat hoidossa.
Synttärikuu! Lähdettiin tyttöjen kanssa vuorokauden mittaiselea bileristeilylle synttäreiteni aattona. Kaapo täytti vuoden, vauvastani tuli virallisesti taapero! Synttäreiden järjestäminen oli aika stressaavaa. Syyskuun lopulla alkoivat ensimmäiset syyssateet, oli todella kaunista ja värikästä.
Lokakuussa elelimme tavallista arkea. Lasse oli aloittanut uudessa työssä ja me Kaapon kanssa kävimme muskarista, kerhossa, jumpassa ja leikkipuistoissa. Käytiin myös Sea Lifessa ihmettelemässä.
Marraskuussa meinasi kaamos-masennus iskeä, onneksi vitamiinipurkista sai vähän energiaa ja ensilumen tultua kaupunkikin näytti valoistalta. Kävimme myymässä kirpparilla, Kaapo kävi ensimmäistä kertaa parturissa, tavattiin kavereita, käytiin ekaa kertaa Hop Lopissa ja viimeistä kertaa (?) vauvakinossa, käytiin myös pulkkamäessä. Marraskuun lopulla pidimme pikkujoulut yhdeksälle taaperokamuille ja yritimme ottaa joulukorttikuvia. Vietimme Lassen kanssa treffi-iltaa, Kaapo oli yökylässä mumman luona.
Joulukuussa fiilisteltiin joulutunnelmaa, eikä otettu sen kummempaa steressiä lahjoista tai joulusiivouksesta. Leivottiin pipar
eita ja pystytettiin kuusi parvekkeelle. Muskarissa ja kerhossa käytiin joulujuhlassa. Vauvauinti loppui ja Kaapo kävi ensimmäistä kertaa uimahallissa. Joulun pyhät vietettiin sukulaisen kanssa, Kaapo sairasti rajun enterorokon. Sen jälkeen olin itse kipeänä. Välipäivien alennusmyynnit jäivät siis sairastelun vuoksi käymättä. Vuodenvaihde juhlittiin kotona perheen kesken. Löhöiltiin sohvalla verkkareissa, syötiin hyvin ja katseltiin raketteja parvekkeelta.
Ihania kuvia! Ja voi, tuli kunnon ikävä kesää!