Meille tuli viikonloppuna joulu kotiin. Tykkään kovasti joulusta ja sen vietosta, mutta vasta joulukuussa. Viikonloppuna leivottiin pipareita ja tähtitorttuja, syötiin riisipuuroa sekä porkkanalaatikkoa. Kuunneltiin joululauluja, luettiin Joulupukki-satua ja maisteltiin glögejä. Kaivettiin jouluvalot ja tonttulakit esiin ja pistettiin karanssi ulko-oveen. Ihanan sopivasti satoi vielä kasoittain lunta.
Pojat hoitivat pipareiden teon. Niitä pitää tehdä kyllä vielä lisää, sen verran tasaiseen tahtiin ne hupenevat. En ole kova leipomaan, tykkään siitä kyllä tavallaan, mutta inhoan sitä sotkua ja tiskiä mitä leipomisesta usein syntyy. Seuraavan kerran piparitaikina on kyllä tehtävä itse. Tuo valmistaikinoiden makutestin voittaja ei nimittäin oiken säväyttänyt. Pistäkäähän siis jakoon paras piparkakkutaikina-ohjeenne!




















Hauskat pikkuleipurit 🙂
Taikinan syöjät 😀
Suloisia kuvia.
Mä alan juuri kokeilemaan tätä ohjetta. http://kaksplus.fi/keskustelu/perhe-ja-koti/ruokavinkit/329226-paivin-parhaat-piparit-ohje-hukassa/
Se on valittu joskus suomen parhaaksi ohjeeksi ja siksi on pakko testata sitä. Erikoisuutena on tuo kaakaojuomajauhe jota tulee taikinaan…
Kivaa joulun odotusta!
Oho, kuulostaa aika erikoiselta! No, pitää pitää mielessä. Ja jos se on kerran tykätty niin voisihan sitä ehkä ukaltaa kokeilla itekkin! 🙂 Kiitos vinkista ja ihanaa Joulun odotusta sinnekkin! :))
Pitäisi itsekkin alkaa tekemään pipareita lasten kanssa..inhoan itsekkin leipomisesta tulevaa sotkua ja tiskiä.. nyt pitäis mennä oman äidin resepti kaapille etsimään piparireseptiä 🙂 oletko koskaan tehnyt tai syönyt vaaleita pipareita?lapsuudessani äitini teki niitä on hyviä.
Mene ihmeessa ja kerro sitten ohje tännekkin 🙂 ! Muistaisin kyllä joskus syöneeni vaaleita pipareita. En ole ihan varma missä ja mitä tykkäsin. Tai nyt kun tarkemmin muistelen niin mieheni mummo taitaa aina tehdä niitä vaaleita..? 🙂
Moi. Eksyin tänne blogiisi taannoin ihan sattuman kautta ja yritys oli jo tuolla aiemmassa kommentissa sanoa, että tosi kiva blogi ja heti myös hyödyllistä vinkkiä (ne passikuvat, ja sen jälkeen mm. tapahtumakalenteri, kiitos!). Mutta tippui silloin viestistäni koko asiasisältö pois teknisistä ongelmista johtuen. Läppärini ei vieläkään näemmä tue blogikommentointia, mutta onneksi täällä työkoneella onnistuu, ja aikakin toki töissä riittää paremmin kuin kotona ;-). Ihanat inspiroivat kuvat taas! Meillä suunnitteilla leipoa ja koristella piparit tänä viikonloppuna mummolassa. Mukavaa piparintuoksuista Joulunalusaikaa teillekin! Kristina & Kaisla
Söötit leipurit 🙂
Minä olen tehnyt piparitaikinan tällä ohjeella (muokattu dansukkerin ohje) Hyviä tuli!
1 dl tummaa siirappia
1 dl taloussokeria
2 rkl piparkakkumaustetta
125 g voita tai margariinia
1 muna
4,5–5 dl vehnäjauhoja
1 tl soodaa
Kiehauta siirappi, sokeri ja mausteet. Lisää rasva ja hämmennä, kunnes se on sulanut. Anna jäähtyä haaleaksi. Sekoita odotellessa sooda vehnäjauhoihin huolellisesti. Lisää siirappiliemeen muna ja sitten jauhoseos. Sekoita hyvin. Peitä taikina kelmulla ja anna kovettua jääkaapissa.
Kauli taikina jauhotetulla leivinpöydällä 3–4 mm levyksi. Ota taikinasta muotilla pipareita ja nosta ne leivinpaperoidulle tai jauhoripotellulle pellille. Paista 200-asteisessa uunissa 7–12 minuuttia piparien paksuudesta ja koosta riippuen. Anna jäähtyä ja koristele.