ZIPIT

9/11/2012

Yksi pitkäaikainen materiahaaveni toteutui, kun saimme alkuviikosta poikien kerrossänkyyn Beditistä zipit päiväpeitot.
Jos pitäisi valita yksi adjektiivi kuvaamaan tätä, olisi se kätevä. Patjat ja muut petivaatteet sisään ja zip, sänky on pedattu.

 

Varsinkin kerrossängyssä, jota on muutenkin hankala pedata, tämä toimii erityisen hyvin. Mutta nyt tietenkin haluan tällaisen myös runkopatjaamme. Päiväpeiton vetoketjut ovat helppo avata ja sulkea, joten jo melko pieni lapsi oppii nopeasti petaamaan sänkynsä. Päivän mittaan sängyllä voi leikkiä, pomppia ja pötkötellä, ilman että petivaatteet menevät sekaisin tai likaantuvat. Nukkumaan mennessä vetoketjut avataan ja päällisosa vain rullataan jalkopäähän tai jalkopäädyn yli.   

Kaikki Beditin tuotteet on suunniteltu ja valmistettu Suomessa. Beditin valikoimasta löytyy vetoketjullisten lisäksi myös ihan tavallisia päiväpeittoja. Zipit peittoihin on tällä hetkellä 10 eri väriä. Peittoihin voi myös valita erivärisiä kansia, tai kuten minä halusin, erivärisen vetoketjun. Peittoja voi myös teettää omasta kankaasta. Beditin varastosta löytyy peittoja standardimittaisiin patjoihin, mutta kuten meillä, myös muun kokoiset peitot onnistuvat. Omamme olivat valmiit vain muutamassa päivässä tilauksesta.

Koska koko patja-petivaate setti on päiväpeiton sisällä, on sitä myös helppo tarvittaessa siirtää. Leffailta, siskonpeti tai pomppurata olkkarissa, onnistuu käden käänteessä. Uutena tuotteena zipit-peittoja saa nyt myös runkopatjoihin ja jenkkisänkyihin, silloin niissä ei vain ole tuota pohjakangasta.

Peitot on helppo pestä. Joko kokonaisena tai vain pelkän kannen. Joka siis irtoaa kokonaan. Halutessaan kannen voi vaihtaa myös myöhemminkin toiseen väriin. Kivaa vaihtelua!

Päiväpeitto on laadukkaan ja kestävän oloinen. Jämäkän, tikatun päälikankaan sisällä on vielä ohut vanu. Bedit lupaa peiton kestävän käyttöä, kuperkeikkoja ja konepesua. Vetoketjut luistavat myös hyvin, niissä on lukkiutumattomat vetimet, jolloin peiton voi avata myös kankaasta keskeltä vetämällä.

Koska itse tykkään tästä tuotteesta todella ja uskon teidänkin tykkäävän, teen jatkossakin yhteistyötä Beditin kanssa. Tämä tarkoittaa mm sitä, että vielä marraskuun aikana saan tarjota teille hyvän lukijaalennuksen Beditille. Eli nyt värivaihtoehtoja miettimään, ilmoittelen alekoodista sitten pian!

Mitä tykkäätte tuosta meidän vitivalkoisesta yhdistettynä turkooseihin vetoketjuihin? Itse tykkään paljon! Meidän lastenhuoneen sisustusprojekti etenee siis edelleen, hitaasti mutta toivottavasti varmasti. Eilen saatiin uusi lamppu kattoon ja tänään missasin -60% alessa olleen Fermin harlekiini tapetin, vähän harmittaa. Tuo pieni kerrossänky on ollut meillä jo aika pitkään, saimme sen blogin kautta Suwemilta. Koska yläsängyssä ei vielä nuku kukaan emme ole kiinnittäneet portaita. Kaapo ei siis itse pääse sinne kipeämään (putoamaan) vaan luvan kanssa nostetaan sinne vaikka rauhassa pikkulegoilla leikkimään.

edit 13.11.12: Koodilla mamigogo2012 -15% alennus kaikista Beditin omista päiväpeitoista marraskuun ajan!


31 Responses to “ZIPIT”

  1. Anonymous sanoo:

    Ai että, onpa toden totta kätevä päiväpeitto! Tuollainen tulee ehdottomasti meillekin tilaukseen 3-v pojan huoneeseen. Sänky on ihmeellisen kiehtova leikkipaikka, ja usein, jos kaveri on leikkimässä pojan kanssa, sänky on hyrskynmyrskyn ja lakanoiden vaihto on edessä. 🙂 Tykkään kovin valitsemastasi väristä! Itse olen myös valkoisen ystävä, ja piristän sitä pojan huoneessa ruskealla ja vihreällä.

  2. Sanna sanoo:

    Aivan loisto keksintö! Mä oon ite just tuskaillut sen kans kun kerrossänky on niin hankala pedata joten usein se jää tekemättä kokonaan.

  3. Anonymous sanoo:

    Onko tämä joku kopio Ava -roomin päiväpeitteestä?
    http://www.avaroom.fi/pivpeite-junior-c-16_21.html

  4. Meirän Maja sanoo:

    Kätevä! Meillä on 3,5 veellä tapana myllätä koko sänky siellä leikkiessään. Tosin enpä tiedä auttaisko vetoketju, jos vika on kurinpitäjässä…
    Pannaan harkintaan, ehkä ensi kesänä, kun Onnikin on valmis siirtymään oikeeseen sänkyyn ja saadaan hankkia kerrossängyt.

  5. Jennijee sanoo:

    Tosi kätevät ja hienot!

  6. jadore sanoo:

    Mä oon miettinyt näitä myös, pitkään! Me tarvittais ehdottomasti meijän nukkariin tämmöset…! Jos vaikka joulupukki tois??

  7. lotta-ni sanoo:

    toi on aivan mahtava keksintö!

  8. Miima sanoo:

    Voi että miten kätevä!!! Meille tuli juuri kaksi kerrossänkyä ja nämä tulis todella tarpeeseen!! Alekoodia odotellen ;D

  9. Minishow sanoo:

    Mahtava idea! Nyt kuumeisesti alekoodia odottelemaan.

  10. Cheyne sanoo:

    Tosi kätevät ja ihanat! Oot varmaan jossain kommenttiboksissa joutunutkin tähän jo monesti vastaamaan, mutta olisitko kiltti ja kertoisit mistä tuo sänky on hankittu? Minkä ikäisenä isompi lapsenne on siirtynyt tuonne yläpetiin? Siitä saa portaat ilmeisesti päivän ajaksi pois, jotta saisi minimoitua sisäleikeissä sattuvat vahingot? 🙂 Kiitos jos viitsit vastata.

    • Tuossa tekstissä onkin linkki juttuun josa kerron enemmän sängystä. Se on siis Suwemilta, valmistettu virossa virolaiesta massiivimännystä. Oiken laaduka. Liisa-nimeltään 🙂 Ja samoin tuossa kirjoittelin yllä, ettei yläpedissä vielä nuku kukaan, mutta varmaan ensi kesänä E siirtyy alapetiin,, on silloin reilu 1,5v ja K ylös, silloin reilu 3,5v. Portaita emme ole kiinnitänneet :))

    • Cheyne sanoo:

      Voi ei, sori, tunnen itseni ihan mäntiksi! 😀 Minä vaan innoissani selasin noita päiväpeittoja. Noh, tätä kai tämä on kahden pienen lapsen ja keskinkertaisten yöunien kanssa. Sori ja kiiiitos! 🙂

    • Voi höpsis! 😀 Tietäähän sen kun jostain innostuu niin pitää heti saada tiestää että mikä ja mistä 😀 ! Ja jos jotain, mitä vaan kysyttävää tuosta niin kysy ihmeessä 🙂 !

  11. Cors sanoo:

    kätevä on, hieno, ja itselläkin toiveissa lastenhuoneeseen mutta tämä on kopio ja edullisempi versio AVAROOMin tuotteesta.

    • Tosi kätevä on 🙂 ! Avaroomilla on myös hieno ja kätevä vetskaripeitto, joka avataan sivuilta ja jalkopäästä kansi on ommeltu kiinni runkoon. Tällä nimenomaisella mallilla on suojaus, eli samanlaista ei saa muut valmistaa Suomessa. Maailmalla näitä kyllä on muillakin. Zipit ei kuitenkaan loukkaa Avaroomin peittojen suojaa, koska tuote on ratkaisevilta osin erilainen. Zipiteissä peiton kannen saa kokonaan irti ja sen voi vaihtaa uuteen. Avaroom on ollut markkinoilla viisi vuotta ilman
      kilpailijaa, joten vertailua luonnollisesti esiintyy, mutta ihan laillisin keinoin, ilman kopiointia on Zipit markkinoilla mukana 🙂

  12. Anonymous sanoo:

    Blogin hallinnoija on poistanut tämän kommentin.

    • Moi, Anteeksi postin vahingossa sun kommentin! En tiedä miten sen saa takaisin! Siinä siis luki että teillä on avaroomin samantyyliset ja olet tykännyt kovasti 🙂

  13. Meeri sanoo:

    Tälläistä kattelin aijemminkin tuolta Ava roomilta ja nyt muistin taas näiden olemassaolon. Aivan huippukätevä keksintö! Meillä juurikin tyttö usein kavereineen myllää koko sängyn ja päiväpeitto on yhessä mytyssä jalkopäässä. Lisäksi omassa makkarissa käy usein niin, että jo mies nousee myöhemmin, niin ei muuten varmana petaa koko päivänä sitä sänkyä, sitten kissa nukkuu meillä lisäksi meidän sängyssä ja sänky on kyllä niin täynnä karvoja, ettei ole tosikaan, tämä olisi tosi kätevä vaihtoehto. 🙂
    Alekoodia odotellessa. 🙂

  14. Nanna sanoo:

    Tuollainen on varmasti kätevä! Meillä ei sängyt kauaa pedatun näköisinä pysy kun pikkumönkijäinen tykkää ne myllätä.

  15. […] on ollut nyt muutaman kuukauden Beditin Zipit – vetoketjulliset päiväpeitot. Peitot ovat toimineet hyvin kerrossängyssä ja muutenkin […]

Kommentoi