EI SAA RIKKOA

18/01/2013

Sanokaa nyt etten ole ainut joka kokee välillä suuriakin tunteita lasten kanssa leikkiessä. Ihan totta, mua usein rupeaa jopa harmittamaan kun ensin pyydetään rakentaaman jotain ja sitten se tuhotaan surutta. Onhan se ihan hölmöä, mutta jotekin sitä pääsee välillä niin niihin leikkeihin ja etenkin rakentamiseen mukaan.

Muuten en hirveästi jaksa leikkiä lasten kanssa leluilla, mutta legoilla rakentamisesta tykkään. Tai niin kauan kunnes lapsi päättää että tää talo onkin rallirata ja tuhoaa hetkessä vaivalla väsätyn rakennelman. Sama juttu kesällä hiekkalaatikolla. Pyydetään rakentamaan hiekkalinna tai autorata ja juuri ennen kun se on valmis päättää lapsi hypätä sen päälle. Ja minä siinä vieressä yritän suojella viimeisiä rippeitä, ei saa rikkoa! Älkää tuhotko!

K sai syksyllä lahjaksi ihan pieniä legoja joista voi ohjeiden mukaan rakentaa erilaisia autoja. Isä ja poika rakentelivat niitä ja kun autot olivat valmiit oli isä sitä mieltä, ettei niillä saa leikkiä jotteivät mene rikki! Naureskelin ja olin aika ihmeissäni, nehän ovat leluja ja leikkimiseen tarkoitettuja. Mutta nyt kun olen taas parina iltana rakennellut lasten toiveesta taloa, eläintarhaa, autotallia.. jotka on heti tuhottu, alan ymmärtään hieman tuota mihenkin ajatusjuoksua.

Kaapo on jo tajunnut että äidin kiusaaminen toisen leikin lomassa on hauskaa. Ja niinhän se varmaan onkin, kyllä mua itseänikin välillä naurattaa oma tuohtumukseni. Huomaan ajattelevani että noh, rakennan sitten yksin illalla hienon eläintarhan kun lapset ovat nukkumassa. Vielä en onneksi ole tähän ryhtynyt, jos näin joskus käy niin mut saa viedä jonnekkin hoitoon. Parina iltana on ollut myös suuri kutkutus asetella nukkekodin kalusteet ja pikkusälät nätisti.


14 Responses to “EI SAA RIKKOA”

  1. Allekirjotan joka sanan ja kuule, mä mietin jo et pitäiskö mun hankkia itelleni nukkekoti jota voisin vähän sisustella :DDDDD

  2. Emilien sanoo:

    Joo, mieki allekirjoitan! Se on välillä vaan niin ärsyttävää, ku on just rakennettu pojan kans hieno legotorni, ja sit se pitää mennä kaatamaan. Rikkominen tuntuu olevan legoleikeissä lopulta pojan mielestä kai hauskinta… 😀

  3. MrsAgatha sanoo:

    Allekirjoitan! 😀 Mikään ei ole niin ärsyttävää kuin se kun on ensin pitkän aikaa rakennellut jotain ja toinen surutta sen hajottaa parissa sekunnissa… 😉 Mä suunnittelin yks päivä että liimaan pikkulegot sitä mukaa kun laitan niitä paikalleen jotta se auto yms rakennelma pysyy aina kasassa. 🙂

  4. MeiränMaja sanoo:

    Tunnustan. Ja tunnustan iltasiivojen yhteydessä helposti asettelevani sylvaanitkin pikku koteihinsa. Hups.

  5. siilis sanoo:

    voi kyllä! ei se mitään jos kaataa tornin tai rikkoo hiekkakakun mutta kun olet 2 tuntia etsiny paloja ja rakentanu monimutkaisen legorakennelman ohjeen mukaan ja *ksäläm* en mä tahdo sitä enää. ja kyllä, olen rakentanu legoilla myös itsekseni 🙂 mihikään leikkiin mua ei saa mutta legot <3

  6. Neppy sanoo:

    Heh, mäkin olen monta kertaa ollut siskontytölle mielessäni vähän loukkaantunut kun se pienempänä aina heti vaan halus hajottaa kaikki rakennelmat joita olin sille rakennellu.. Tuli semmonen olo et ”ei yhtään kunnioitusta mua kohtaan”, byhyy :’D
    Ja sit mietin vaan et lapset on ärsyttäviä ja tekis mieli mennä vaan yksin rakentelemaan omassa rauhassani omia hienoja juttujani.

  7. Tarkkasilmä sanoo:

    Ei varmaan auta, että se on lapselle ihan normaalia rikkoa? Kuuluu kehitykseen ja blaa blaa. (siis jos vaikka piirtää ja se piirros ”jatkaa elämää” niin loppujen lopuksi se voi olla yhtä suttua, kun sinne on tullut pyörremyrsky ja kaikki menee rikki ja ja ja.. se on se lapsen mielikuvitus joka tekee töitä koko ajan!)
    Täällä siis yks päiväkodin täti, jota ärsyttää ihan samat asiat :DD Ja kun ottaa huomioon, että oma lapsi oli kesällä VUODEN vanha, niin mulla ärsytti jo silloin tehdä kakkuja, kun heti ne oli rikki. Jep, kasvais aikuiseksi vaikka. Tai menis yksin leikkimään sinne hiekkalaatikolle.
    Eli Minttu, et ole siis yksin! I feel you 🙂 (vaikka tiedossa on tuo ”asia”-puolikin, heh)

  8. Elisa sanoo:

    Ihanaa, että on muitakin. Mua toden totta ärsyttää se rikkominen. Meillä kuopus päryttää kaiken pirstaleiksi ja vaihtelee palikoiden paikkoja kesken (mun) rakentamisen. Sit mä työnnän sille oman alustan ja käsken hänen rakentaa siihen. Monesti vielä suojaan kropallani omaa rakennelmaa, ettei sitä vaan muiluteta kesken kaiken, mutta siltikin ne pienet kädet työntyy jostain ja irrottaa kriittisiä palikoita. Huoh. Ehkä pitäis ostaa omat palikat, tai leikkiä vasta kun lapset nukkuu (sitäkin mä joskus teen siivotessani illalla heidän huonettaan).

  9. Riikka sanoo:

    jep, tutulta kuulostaa.. Mieki melkein harkittin että rakentaisin joku ilta talon ihan itte yksinäni :D. No, ehkä sitte niillä oikeilla legoilla, ko tullee paljo nätimpiä 😉

  10. Vuokko sanoo:

    Hah. Rauhallinen tyttö – toimelias poika stereotypiat taas toistuu. Meidän S. Ei ole oikeasti koskaan halunnu tuhota mitään mun vaivalla rakentamaani. Ennemminkin suojelee tekeleitä rasittavuuteen asti, eikä niitä sais koskaan purkaa.

  11. Mama D sanoo:

    Nain on. Lapset tulee ja sotkee aidin leikit 🙂

  12. Ehehehee! Se on siis just näin. :DD Mä olen todella huono leikkimään, legoja jaksan yleensä rakentaa mut siinäkin menee aina hermot kun mun ja Eevertin visiot on ihan erilaiset. Ja intoutuipa uuden vuoden kemuissa isäntä ja vieraat rakentamaan legoja kun pikkuruhtinas ei ollut määräämässä. 😀 Hauskat kuvat!
    Mäkin kirjoitin pienen ”avautumisen” lapsen kanssa leikkimisestä hiljakkoin.
    http://sonjasly.blogspot.com/2012/12/lasten-leikkia-alyton-sanonta.html

  13. Inka sanoo:

    Hahaa, kuulostaa niin tutulta! Mun isompi poika, kohta 4-v on myös innokas pikkulegojen rakentelija ja noita autoja ollaan yhdessä koottu. Mutta heti niitä pitää ruveta tuunaamaan!!! ja sitten on kaikki palat jo hävinnyt eikä niitä saa enää korjattua… aika hauskoja niistä kyllä on tullut. Aluksi mä yritin kovasti ”johtaa” sitä rakentamista ihan vahingossa siis, että tulis talosta oikeen talon näköinen ja värit jotenkin järjestykseen, aika pian kyllä ymmärsin ettei se ole se juttu siinä 🙂

Kommentoi