Nyt kun vauva-uutiset on paljastettu on aika listata muutama ihana uusi tavara jota vauvan myötä meille hankitaan.
Vaunu-asia on vähän hankala, mutta Bugaboo-hulluna meille taitaa nyt tulla nämä uudet, Bugaboo Donkey:t. En millään tahtoisi päällekkäin olevia, niin kapeat kun ne ovatkin. Tahdon että tarvittaessa näen molempien lasten kasvot ja että he näkevät ympäröivän maailman. Näillä ei mahdu vanhaan ratikkaan tai korkeaan lähijunaan, mutta olen valmis joustamaan joissakin asioissa. Donkeyt ovat normaalia kapeammat tuplat, vain 74cm leveät. Ne voi myös muuttaa yhden hengen rattaiksi, jolloin ne kapenevat entisestään. Suomeen nämä tulevat myyntiin vasta lokakuussa, joten tilaamme ne ehkä aikaisemmin ulkomailta.
Värivaihtoehtoja on useita, meille varmaan tulee (ainakin aluksi) kokomustat. Mitä tykkäätte?
Toinen isompi hankinta on sänky. Olen vertaillut kerrossänkyjä jo ennen kuin tulin raskaaksi ja päädyin tähän ihanaan Ava Roomin valkoiseen sänkyyn. Luulen että siinä vaiheessa kun tuleva lapsi on valmis nukkumaan alapedissä laidan kanssa uskallamme antaa Kaapon jo nukkua ylhäällä.
Sitten muutama pienempi hankinta. Kaapon vanhan sitterin olen myynyt, joten uuden hankinta on jossain vaiheessa edessä. Toivon että siihen mennessä Baby Björnin Balancesta tulisi uusia värejä, kokomusta olisi kiva.Uudet retrokuositkin ovat hauskoja.
Yhteisiin kylpy ja saunahetkiin olisi kiva että molemmilla lapsilla olisi omat ammeet. Jo Kaapolle meinasin aikoinani ostaa tämän kokoontaitettavan Flexi Bath ammeen.
Minttu
















meillä on cameleonit odottamassa vauvaa ja donkeyt miellyttävät kyllä myös silmää. bb:n balance on myös hankinta/toivelistalla (saadaan sellainen ehkä lahjaksi vanhemmiltani, mutta jos ei saada, lainaan kaveriltani). siihen on muuten helppo ommella itse tai teettää vaihtopäällisiä. yksi kaverini on ainakin ostanut omaansa käsin tehdyn vaihtopäällisen netistä. flexi bathia ollaan myös harkittu, koska meillä on pieni kylppäri, mutta päädyttiin kuitenkin isompaan ammeeseen. tuo on aika pieni. tietysti jos teillä on kaksi ammetta, niin isompi lapsi voi sitten kylpeä isommassa, kyllä tuohon flexiin pieni vauva varmaan mahtuu hyvin.
Hei kiva, oon unohtanut kokonaan että tohon sitteriin saa aika helposti ite päälliset tehtyä. Muutamalla joskus nähnyt niitä.
Ammeen koolla meillä ei ole niin väliä, kun ei tuo poika siellä ui. Istuu kulmassa ja leikkii tai siiten leikkii ammeen ulkopuolella vesileikkejä. Meidän tän hetkinen amme on sellainen tassuamme, kahta ei saa päällekkäin ellei niitä tassuja joka kerta irrota. Ton flexin saa myös sitten tarvittaessa helposti vaikka mummolaan mukaan.
Onnea kovasti, olen ollut niin blogipimennossa etten lainkaan ollut rekisteröinyt näitä iloisia uutisia. Hieno juttu, onnea koko perheelle! 🙂
Hei Kiitos Juille!
Ja Nnalle piti vielä edelliseen juttuuni kommentoida. Näin sen Flexibathin uudestaan livenä (viime kerrasta siis lähes kaksi vuotta) ja se on kyllä ihan onnettoman pieni. Aivan liian pieni. Tohon ylläolevaan kuvaan on tuon vihreän värin lisäksi ihan varmasti photoshopattu myös nuo lapset 😀